سفر به دل میراث


دوستان عکاس!

تابه‌حال پیش آمده که برای عکاسی در منطقه‌ای خاص از ایرانِ زیبا با مشکل ورود به آن منطقه دست‌وپنجه نرم کرده باشید؟

ما با همکاری پژوهشکده‌ی میراث فرهنگی این مشکل را حل کرده‌ایم تا با خیالی آسوده به دل میراث تاریخی سفر کنید و عکس‌هایی خاص و زیبا را برای رقابت میراث آسمان ثبت کنید.

بین شما و یک گردش عکاسی هیجان‌انگیز گام‌های زیر قرار دارد:

۱. از بین میراث تاریخی ایران که به ثبت ملی رسیده‌اند مقصدی را انتخاب کنید.

۲. فرم زیر را پر کرده و اطلاعات دقیق سفرتان را با ما به اشتراک بگذارید.

۳. ده روز کاری صبر کنید.

۴. کوله پشتی خود را آماده کنید؛ چرا که مجوز رسمی از سازمان میراث فرهنگی برای ورودتان به محوطه‌ی میراث تاریخی جهت عکاسی در شب در میل‌باکس شما خواهد بود.

سفر به سلامت!


درخواست مجوز عکاسیبیانیه‌ی آغاز رقابت «میراث آسمان؛ از فلات تا کویر ایران»


آسمانِ شب «گذشته» است!

 

 

فاصله‌ٔ زیادمان با ستاره‌ها و اجرام آسمانی باعث می‌شود نوری که از آن‌ها ساطع می‌شود، برای آن‌که به ما برسد مسافتِ زیادی را طی کند. این سفرِ نور گاهی تنها هشت دقیقه [حدود فاصله ما با خورشید] و گاهی میلیون‌ها سال طول می‌کشد.

در نجوم فاصله‌ها را با «سال نوری» می‌سنجند. یک میلیون‌ سالِ نوری یعنی اگر هم‌اکنون پرتو نوری از یک جرمِ کیهانی ساطع شود، یک میلیون سال زمان می‌برد تا به چشمِ ما روی زمین برسد. یعنی آن‌چه ما می‌بینیم یک‌میلیون سال قبلِ آن جرم کیهانی بوده‌است. یعنی آن‌چه از خورشید نیز می‌بینیم هشت دقیقه قبلِ اوست.

این‌دفعه که به آسمانِ شب نگاهی انداختید، خاطرتان باشد که به گذشته نگاه می‌کنید.

مفهوم «گذشته» گِره‌ای شد تا به آن دست بیندازیم و از آن بالا برویم.

می‌دانستیم جامعه‌ای که با گذشته‌ٔ خود غریبه باشد، مجبور به تکرار آن می‌شود. درک کرده بودیم که ملتِ بی‌گذشته، داده‌ای برای تحلیلِ آینده‌اش ندارد. این شد که آسمان را بافتیم به ریسمان‌هایی که از گذشته برای‌مان به میراث مانده‌اند.

همه‌ٔ گذشته‌های‌مان؛ از آن‌چه از نیکان‌مان در قالب آیین‌ها و سنت‌ها باقی مانده تا بناهای کهن و نو، تا طبیعت و جغرافیای ایران؛ از فلات تا کویر را می‌خواهیم بنشانیم کنار گذشته‌ٔ دورتری؛ آسمانِ شب و ستاره‌هایی که باقی‌مانده‌ٔ انفجار بزرگ (بیگ‌بنگ) هستند. انفجاری که نقطه آغازمان بود.

مسئولیت اجتماعی ساروس ایجاب می‌کرد قاب‌مان تنها محدود به آسمان شب نشود. آن‌چه از آسمان شب فراگرفته بودیم را توسعه دادیم به میراثِ ایران.

ما در برابر گذشته مسئولیم؛ در برابر شناختنش، در برابر بازشناساندش به دیگران، در برابر نگه‌داشتش به آیندگان.

آن‌چه هم‌اکنون هستیم، مجموعِ فریم‌هایی متناوب از «ما» از گذشته تا همین لحظه است. طوری که فکر می‌کنیم، طوری که رفتار می‌کنیم، بسیاری از ترس‌ها، وسواس‌ها و عادت‌های‌مان میراث گذشته‌مان هستند. گذشته چه در قالب فردی و چه در قالب اجتماعی‌اش مفهومی است که می‌خواهیم در «میراث آسمان» به آن تکیه دهیم و درموردش گفت‌وشنود کنیم.

ساروس مفتخر است اعلام کند: رقابت عکاسی «میراثِ آسمان» با تکیه بر مفهوم گذشته در بخش‌های مختلف و با حضور داوران بین‌المللی از تاریخ هشتم شهریور آغاز شده‌است.