اهداف پروژه


میراث آسمان با هدف «افزایش آگاهی عمومی در مورد ارزش آسمان تاریک»، در کنار «بازشناساییِ میراث فرهنگی ایران» و نیز «تأثیرات آلودگی نوری بر روی زیست‌ِ انسان» راه‌اندازی شده‌ است.

 


این پروژه در آبان‌ماه سال گذشته از طرف «اتحادیه بین‌المللی نجوم» (IAU) به‌عنوان «پروژه ویژه» (Special Project) جشن صدسالگی این اتحادیه انتخاب شد. تنها ۲۲ پروژه از بین ۲۰۰ طرح ارسالی در ۶۵ کشور برگزیده شدند و مورد حمایت مالی قرار گرفتند. تمام این پروژه‌ها در سطح بین‌المللی طی سال ۲۰۱۹ اجرا می‌شوند.

 


مسابقه عکاسی «میراث آسمان؛ از فلات تا کویر» به‌عنوان اولین برنامه از پروژه میراث آسمان با هدف آشنایی عموم مردم و توجه بیش‌ از پیش آن‌ها به میراث طبیعی، فرهنگی، تاریخی و نیز حفظ مکان‌های آسمان تاریک در حوزه نجوم برگزار می‌شود. در این پروژه در رابطه با این میراث، خطراتی که آن‌ها را تهدید می‌کند و راه‌کارهای مبارزه با این خطرات اطلاع‌رسانی می‌شود.


مراسم IAU100


هدف از این مراسم بلندمدت تأکید بر اهمیت نجوم به‌عنوان ابزاری برای آموزش، توسعه و دیپلماسی است. جشن IAU100 با شعار «صد سال؛ زیر یک آسمان» ما را با یک فرصت شگفت‌انگیز دیگر برای برجسته‌کردن جهانی بدون مرز زیر یک آسمان آشنا می‌کند. در این سلسله رویدادها منجمان آماتور و حرفه‌ای، علاقه‌مندان نجوم و عموم مردم دانش و اشتیاق خود در ستاره‌شناسی را به اشتراک می‌گذارند.

 


«اتحادیه بین‌المللی نجوم» (IAU) انجمنی جهانی است که آرمان آن آموزش، ترویج و توسعه دانش ستاره‌شناسی در همه جنبه‌های آن است. برنامه‌های علمی و آموزشی IAU نقش ویژه‌ای در توسعه نجوم با همکاری دولت‌ها و فرهنگستان‌های علمی دارد. از تأثیرگذارترین فعالیت‌های آن می‌توان به اجرا و هماهنگی «سال جهانی نجوم» در سال ۲۰۰۹ اشاره کرد که بسیاری از پروژه‌های علمی-ترویجی آن نقش پُررنگی در آشنایی عموم مردم و توجه بیش از پیش آن‌ها به نجوم از آن سال به امروز داشته‌ است. فعالیت‌های IAU به‌وسیله ۱۱ بخش علمی آن انجام می‌شود. در آن بخش‌ها بیش از ۴۰ کمیسیون تخصصی مختلف در تمام زمینه‌های اخترشناسی کار می‌کنند.

 


 اتحادیه بین‌المللی اخترشناسی با ۱۰۰ کمیته ملی IAU۱۰۰ و بیش از ۷۰۰ فعالیت که پیش از این در ۷۲ کشور مختلف ثبت شده‌ بود، برای یک‌سال پر از رویداد آماده می‌شود. این جشن در طول سال ۲۰۱۹ برگزار می‌شود و منجمان آماتور و حرفه‌ای، علاقه‌مندان نجوم و عموم مردم دعوت می‌شوند تا دانش و اشتیاق خود برای ستاره‌شناسی را به اشتراک بگذارند.